Як відкриті дані допомагають попереджати та випереджати ризики бізнесів.
19 травня 2021
Юридична фірма Sayenko Kharenkо запустила чатбота OBLAVAbot, щоб автоматично відслідковувати потенційні юридичні проблеми бізнесів клієнтів та миттєво вирішувати їх.
Sayenko Kharenkо — одна з найбільших юридичних фірм України, що надає комплексну підтримку в усіх основних галузях економіки. Входить до двійки лідерів юридичного ринку України.
Фірма створила власний чатбот для своїх клієнтів — OBLAVAbot. Бот вміє:
Для того, аби своєчасно попереджати клієнтів про важливі події та навіть випереджати ризики, OBLAVAbot знадобилися дані державних реєстрів.
На старті співпраці з новим клієнтом команда Sayenko Kharenkо аналізує структуру та особливості справи партнерів, розбирається в їхніх бізнес-процесах та запитах, після чого налаштовує бот саме під ці потреби. Алгоритм не тільки сповіщає компанії про важливі події, але й аналізує, які відбуваються зміни та повідомляє про них.
Опендатабот у партнерстві з Bot&Partners допомогли Sayenko Kharenkо налагодити автоматичний моніторинг змін у реєстрах в їхньому сервісі. Тепер бот може своєчасно попереджати клієнтів про можливі ризики: зміну власників або осіб із правом підпису, відчуження майна або накладення арешту на власність тощо.
Алгоритм моніторить компанії клієнтів в режимі 24/7 та передає інформацію юристам, які зі свого боку зможуть швидше реагувати на важливі зміни в державних реєстрах та попереджати можливі ризики у зв’язку з цим.
Для OBLAVAbot було створено систему сповіщень, яку поєднали з відкритими даними Опендатабота. Тепер компанії можуть налаштувати сповіщення таким чином, щоб вони приходили у зручний месенджер, щойно з’являться зміни.
Вже за перший тиждень роботи алгоритму юристи знайшли проблему з нерухомістю клієнта, про яку він сам не знав. Зараз OBLAVAbot обробляє більше 1000 подій на місяць, такі як: зміна власності нерухомості, зміна керівників чи власників, податкові борги та перевірки.
Завдяки оперативному інформуванню, клієнти OBLAVAbot попереджають ризики та загрози для бізнесу, включаючи рейдерські атаки, податкові борги тощо.
Опендатабот — це платформа, що аналізує та збирає всі відкриті державні дані, на базі яких компанії можуть створювати власні рішення для бізнесу.
Компанії можуть використовувати можливості API Опендатаботу, зокрема, зв’язуючи їх із власними сервісами або CRM. Це стане в нагоді:
Perfectum
Кейс Опендатабот та Perfectum CRM+ERP
НБУ
Кейс Опендатабот за програмою Національного Банку України «#ШахрайГудбай»
ПУМБ
Відкриття рахунку підприємця за кілька хвилин онлайн
Visa
Проект підтримки малого та середнього бізнесу в Україні.
Як перейти з 10 сервісів та ручного пошуку в автоматичний зручний режим.
Перевіряти партнерів та відстежувати важливі зміни відтепер можна в CRM-системі Creatio.
«Арсенал Страхування» автоматизували та пришвидшили розрахунок вартості страховки на авто, використовуючи дані API Опендатабот.
Як автоматизувати бізнес-процеси за допомогою відкритих даних та Опендатабот.
Бізнес-клієнти Райффайзен Банку Аваль – фізичні особи-підприємці можуть надсилати податкові звіти у бізнес чатботі банку.
Команди в Microsoft Teams зможуть разом визначатися з бізнес-партнерами. Інформацію про контрагентів надаватиме Опендатабот.
Sense Bank
Клієнти онлайн-банкінгу «ОК, Sense!» отримали професійні акаунти Опендатабот.
ПУМБ
Банк ПУМБ — перший банк, що запустив разом з Опендатабот програму перевірки контрагентів безпосередньо в інтернет-банкінгу.
Завдяки відмові від паперового документообігу компанія за перші вісім місяців заощадила в 4 рази менше часу на відправку документів і зекономила близько 500 тисяч гривень.
Опендатабот допоміг компанії Poster автоматизувати оплату.
ЛУН почав сповіщати своїх користувачів про ризик-фактори забудовників разом з Опендатабот.